Discuția cu privire la grupe a început în cadrul Consiliului anual din 2024. Atunci s-a decis delegarea Comitetului pentru Manualul Bisericii pentru a elabora reglementări oficiale pentru grupe.
Gerson Santos, secretar adjunct al Conferinței Generale, a prezentat noile reglementări cu privire la grupe incluse în Manualului Bisericii, menționând că, deși termenii „grupe” și „biserici în case” vor fi substituibili în cadrul manualului, „grupe” va fi termenul preferat.
Santos a explicat că ghidul este menit să contribuie la proclamarea mesajelor celor trei îngeri de Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea, recunoscând că întâlnirile bisericii pot varia în funcție de contextul regional.
„În perioada Noului Testament, primii creștini se adunau în case, iar astăzi o abordare relațională similară a grupelor poate duce la formarea de ucenici în regiunile în care închinarea deschisă este interzisă”, a spus Santos.
Richard McEdward, președintele Uniunii Africa de Nord și Orientul Mijlociu, a susținut decizia, subliniind necesitatea grupelor în acea regiune.
În discuțiile dintre delegați s-a observat că manualul Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea face distincția între grupe și grupe mici. Potrivit manualului, o grupă mică este un grup de credincioși care se întâlnesc în timpul săptămânii, dar se închină într-o biserică locală. O grupă se întâlnește într-un loc stabilit de membri pentru a avea un serviciu de închinare.
Comitetul executiv a aprobat ghidul cu 132 de voturi „pentru” și 1 „împotrivă”.
Intrați pe canalul de WhatsApp al ANN pentru a afla cele mai recente știri.
Sursa: Adventist News Network